הפלייבק התווסף לסל הקניות
המשך גלישה באתר
הרשמה למבצעים מטורפים !

תולדות ה-פלייבקים

אז איך למעשה הכל התחיל ?

איך נולד הפלייבק הראשון ?

מדוע בעצם פלייבקים הם המצאה של העשורים האחרונים ? 

למה בעבר כל הופעה היתה חייבת להיות תלויה בצוות נגנים ? למה לא היו פלייבקים פעם ?

 

אז הנה התשובות וההסברים:

 

פלייבקים הם למעשה פועל יוצא של הקידמה ושכלול המכשור של ציוד ההקלטה באולפנים.

פעם, כשהחלו להקליט עם סלילי- הקלטה,הסליל היה מעין ערוץ בודד שעליו היו מקליטים.

היו משתמשים במיקרופון בודד ואיתו מקליטים את כל הכלים והזמרים כשכולם מנגנים ביחד ומוקלטים בעת ובעונה אחת.

בסוג כזה של הקלטה היה מתקבל ערוץ בודד עליו מוקלטים כל כלי הנגינה עם הזמרים יחד במיקס.

 

לאחר מכן,השתכללו השיטות והמכשירים והחלו להקליט בכמה ערוצים. המשמעות: הקלטה בערוצים מקבילים,בכל ערוץ מוקלט לחוד כלי נגינה בודד. גם הזמר עצמו היה מוקלט על ערוץ בודד משלו , כאילו היה כלי נגינה בעצמו, ומוקלט לגמרי לחוד מכלי הנגינה האחרים.

שכלול טכנולוגי זה פתח למעשה את האפשרות הטכנית להפיק פלייבקים מאותן הקלטות. כלומר, היו מריצים את כל הערוצים במקביל – ומשתיקים רק את הערוץ של הזמר, וכך למעשה היה מתקבל הפלייבק ללא הזמר.

 

אז למה בעצם אנחנו כנותני השירות צריכים להכין מחדש את ה-פלייבקים ?  למה אנחנו מנגנים הכל מחדש ? למה אי אפשר פשוט "להשתיק" את הזמר ?

 

יש לכך מספר תשובות שחוברות יחד לתשובה המלאה:

 

1. זה לא חוקי !  - ההקלטה המקורית של השיר המקורי מוגנת בזכויות יוצרים והיא שייכת ליוצריה המקוריים בלבד !

לכן, כדי להגיש לכם פלייבק חוקי, עלינו לנגן את הפלייבק מחדש בעצמינו כדי שהזכויות על הפלייבק יהיו שלנו, ושיהיה מותר לנו למכור לכם את הפלייבקים.

 

2. בשיר המקורי, אנו מקבלים בעצם את התוצר הסופי. כלומר: מיקס של כל הערוצים יחד כולל הזמר. אין לנו או לכם אפשרות לקבל את הערוצים הבודדים ולהשתיק את הערוץ של הזמר.

ישנה דיעה מאד מוטעית בציבור הישראלי, שחושב שאפשר פשוט להוריד את קולו של הזמר מהשיר המקורי. זוהי טעות מאד מאד נפוצה. דבר זה הוא בלתי אפשרי. הסיבה פשוטה – כאשר אנו מקבלים בשיר המקורי את כל המיקס של כלל הערוצים (כולל הערוץ של הזמר) ביחד, אין אפשרות להפריד אותם יותר. כמו שלא נוכל להפריד רק את הפסנתר מתוך השיר, כך גם לא ניתן להפריד רק את הזמר מתוך השיר.

כדי להמחיש לכם את זה טוב יותר -  ניתן דוגמא של הכנת שייק פירות:

 

ניקח בננה,אפרסק וחלב ונשים אותם במיקסר. לאחר שהמיקסר יסיים את פעולתו – קיבלנו שייק מעורבב היטב של כל המרכיבים. לפתע נאמר שהתחרטנו ואיננו רוצים את הבננה בשייק שלנו...

האם ניתן כעת להוציא אותה מהשייק לאחר המיקס ?  בוודאי שלא ! כיוון שהכל כבר מעורבב במיקס לשייק אחד... בדיוק באותו אופן, קולו של הזמר מעורבב כבר בשיר עם יתר כלי הנגינה ביחד, ולכן לא ניתן יותר להפריד אותו מהם.

זו הסיבה שבכדי ליצור פלייבקים עלינו לנגן את הכל מחדש.

 

3. כאשר אנו יוצרים את הפלייבק – הערוצים השונים נמצאים כעת בידינו – וכעת נוכל לבצע שינויים בפלייבק (אם יבקש הלקוח), בסולם, בעיבוד, בווליום של הכלים השונים וכו'...

 

אז כעת הבנתם שלהכין פלייבקים זה קצת יותר מורכב ממה שנידמה, צריך לנגן את כל הכלים מחדש ולעשות הכל בקפידה וצמוד למקור, כדי שבסוף התהליך יתקבלו פלייבקים איכותיים ונאמנים למקור.

 

הרבה עבודה, אבל שווה להתאמץ כדי שכולנו נוכל להינות מ-פלייבקים חוקיים ואיכותיים

 

הראשון בפלייבקים – פורטל ה-פלייבקים המוביל של ישראל

=""